epa05725487 Angolan player Massuca Gabriel Teca (L) in action against Islandic player Bjarki Mar Gunnarsson (R) during the preliminary round match between Iceland and Angola at the IHF Men's Handball World Championship, Metz, France, 17 January 2017. EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Hendbollistët e Francës e kanë shënuar fitoren e katërt në Kampionatin botëror në të cilin janë vendas pasi deklasuan Rusinë 35:24.
Franca me maksimumin e pikëve 8, prinë në renditjen tabelare në grupin A, dhe qysh tani ka siguruar plasmanin në 1/8 e finales.
Adrien Dipanda ishte golashënuesi më i mirë me 8 gola, ndërsa pas tij qëndroj Nedim Remili me 5 gola, kurse te Rusia u dallua Daniil Shishkarev me 6 gola.

Fitoren e parë e shënoi Islanda në kuadër të ndeshjes së katërt në grupin B pasi mposhti 33:19 Angolën. Pas kësj fitore islandezën janë të katërtit në gruo, me një pikë më shumë se Tunisi që lëshoi epërsinë prej pesë golave me duel me Slloveninë, e cila pesë sekonda para fundit barazoi rezultatin në 28:28.

Gjermania me rezultat bindës 38:24 mposhti Arabinë Saudite pas ndeshjes së tretë në grupin C, dhe ka kaluar në pozitën e parë fal golavarazhit më të mirë se Kroacia.

Grupi A – Xhiro 4
Norvegjia – Brazili 39-26 (18-13)
Polonia – Japonia 26-25 (9-11)
Rusia – Franca 24-35 (11-16)
Tabela:
1. Franca 4 4 0 0 128-87 8
2. Norvgjia 4 3 0 1 117-101 6
3. Rusia 4 2 0 2 111-112 4
4. Brazili 4 2 0 2 97-118 4
5. Polonia 4 1 0 3 90-99 2
6. Japonia 4 0 0 4 97-123 0

Grupi B – Xhiro 4
Slovenia – Tunisi 28-28 (15-13)
Angola – Islanda 19-33 (8-16)
Tabela:
1. Slovenia 4 3 1 0 125-100 7
2. Spanja 3 3 0 0 95-66 6
3. Maqedonia 3 2 0 1 87-81 4
4. Islanda 4 1 1 2 101-94 3
5. Tunisi 4 0 2 2 101-110 2
6. Angola 4 0 0 4 88-148 0

Grupi C – Xhiro 3
Gjermania –Arabia S. 38-24 (21-13)
Tabela:
1. Gjermania 3 3 0 0 100-61 6
2. Kroacia 3 3 0 0 90-76 6
3. Hungaria 3 1 0 2 85-87 2
4. Bjellorusia 3 1 0 2 82-89 2
5. Kili 3 1 0 2 75-97 2
6. Arabia S. 3 0 0 3 73-95 0

Grupi D – Xhiro 3
Katari – Argjentina 21-17 (9-2)
Tabela:
1. Danimarka 3 3 0 0 95-75 6
2. Suedia 3 2 0 1 93-60 4
3. Katar 3 2 0 1 73-61 4
4. Egjpti 3 2 0 1 81-84 4
5. Bahreini 3 0 0 3 67-96 0
6. Argjentina 3 0 0 3 56-89 0

Artikulli paraprakPasi e ofenduan tifozët, ja çfarë i tha Sergio Ramos në vesh trajnerit të Sevilias
Artikulli tjetërBasket dhe nacionalizëm, sharje kundër serbëve e maqedonasve