Ndeshja më e madhe në kampionatin portugez, Benfica-Porto, edhe këtë herë ishte shumë i fortë dhe dramatik, por pas 93 minuta lojë ku u pa gjithçka e bukur në fund nuk pati fitues pasi ndeshja u mbyll 1:1, andaj edhe pas xhiros së 27. nuk asnjë ndryshim në tabelë me Benfican që ka 65 pikë, vetëm një më shumë se Porto.

Vendasit kaluan në epërsi nga penalltia e shënuar nga Jonas, ndërsa me të nis pjesa e dytë Maximiliano Pereira barazoi rezultatin i cili nuk ndryshoi më.
Raste pati në të dyja anët në vazhdim, kështu që edhe ky derbi nuk dha fitues sin ë 47 raste të tjera.

Artikulli paraprakParis SG deklasoi Monacon për ta fituar Coupe de la Ligue
Artikulli tjetërDzeko më i miri në histori të Romës