Ende janë më të fuqishmit në ligën franceze. Kampioni aktual Paris SG në finalen e madhe të Coupe de la Ligue deklasoi Monacon me rezultat 1:4, për të dëshmuar edhe njëherë se janë pa konkurrencë në Francë. Loja e parisienëve ishte e jashtëzakonshme duke dominuar në fushën e blertë në çdo moment, dhe këtë e treguan pas vetëm katër minutave lojë kur Julian Draxler kaloi në epërsi skuadrën e tij.
Thomas Lemar e baarzoi rezultatin pak minuta më vonë, pork jo ishte krejt çfarë bënë liderit në Ligue1. Angel Di Maria i cili asistoi te goli i parë këtë herë shënoi pikërisht pas asistimit të Draxler, ndërsa do golat tjerë i shënoi ende njëri ndër sulmuesit më të miër në Kontinetin e vjetër, Edinson Cavani.
Ishte kjo hera e shtatë që Psris SG e ka fituar Coupe de la Ligue, të katërtin me radhë.

Artikulli paraprakAtl.Madrid kthehet si dikur, fitoi te Malaga
Artikulli tjetërDerbi më i madh portugez sërish drithërues