Shtëpia më e madhe e futbollit në botë, FIFA, kishte bërë një ndryshim këtë javë, kur ata deklaruan të gjithë fituesit e Kupës Ndërkombëtare, në mes të viteve 1960 dhe 2004, zyrtarisht si kampionë të botës.

Me këtë në mendje, Real Madrid arrin Barcelonën si klubi më i suksesshëm, sipas FIFA-s. Organi qeverisës i futbollit botëror fillimisht nuk kishte njohur fituesit e këtij turneu si kampionë botërorë.

Por me këtë ndryshim të fundit, Los Blancos tani kanë kurorën e të parëve në sajë të historisë së tyre të suksesit në turne.

Më parë këtë javë, u zbulua ekipi fitues të trefishtë të Manchester United, të cilët u vërtetuan përfundimisht si kampionë botërorë.

Kupa Interkontinentale u hoq në vitin 2004 dhe u zëvendësua me Kupën Botërore të FIFA.

Artikulli paraprakLajm katastrofal për Barcelonën, lëndohet ylli i ekipit dhe….
Artikulli tjetërNga Anglia: Juventus tenton sërish transferimin e yllit të Liverpool