Jose Sanchez Martinez,  gjyqtari i derbit të xhiros së 23-të të La Ligës, Real – Atletico (1:1), është nën sulm të ashpër nga tifozët e Realit, por edhe nga vet klubi.

Real Madrid TV, duke bërtitur “Gjyqtar, si mund të flini të qetë?!”, pretendon se i ka hequr jo më pak se tre penallti: “Ai duhej të jepte të parin kur Saul rrëzoi Lucas Vazquez. Një penallti e dukshme, gjyqtari ishte i pozicionuar në mënyrë perfekte për këtë, por ai as e gjykoi dhe as nuk iu vu në dukje nga VAR. Shikoni, rrëzimi i Lucas pas goditjes së kundërshtarit, është i qartë. Nuk ka asnjë inteligjencë artificiale që ka ndërhyrë dhe më pas ka shtuar diçka. Është turp që gjyqtarët shikojnë nga ana tjetër në situata kaq të dukshme, shkruan Korneri.net

” Televizioni i Realit pretendon më tej se ne Jude Bellingham nuk u dhanë dy  penallti: “Për të parën, ai u rrëzua nga Stefan Savić. Anglezi ishte në një garë për një pasim që do ta linte të vetëm përballë Oblak, por më pas malazezi e goditi me bërryl për ta fauluar. Nuk kemi çfarë të flasim këtu, është turp që nuk u dha kjo. Kjo është një penallti sa një katedrale!

” Së fundi, rasti i tretë përshkruhet nga Real Madrid TV si më poshtë: “Bellingham po shkonte për një krosim nga këndi, kur Marcos Llorente ia bëri të pamundur  duke e kapjr me të dyja duartë. Të quash këtë “përqafim” do të thotë të bësh njerëz që dëgjojnë janë budallenj, budallenj dhe ne nuk jemi. Jude ka fituar dy penallti, por nuk ka marrë asnjë dhe ngadalë po e kupton se si është La Liga.” Televizioni i Realit thekson:

“Është e qartë për të gjithë tifozët tanë se tre nga katër derbit e qytetit u vendosën nga tresheja e Atletico-s, Alberola Rojas, Cuadra Fernandez dhe Sanchez Martínez. Ndryshe nga Atleti, Reali nuk mund të përballojë lojtarë të tillë.” /Korneri.net

Artikulli paraprakAllegri e pranon: Interi ishte dhe mbetet favorit, të mos harrojmë Milanin
Artikulli tjetërMilan, shifra shqetësuese në mbrojtje: kur kthehen Thiaw, Tomori dhe Kalulu