Përfaqësuesi i vetëm spanjoll në Europa League, Celta Vigo shënoi fitore në shtëpi ndaj Genk 3:2, me mysafirët që treguan lojë shumë të mirë dhe u tregua “arrë” e fortë.
Pikërisht ishin belgët që shënuan të parët me Jean-Paul Boetius.
Mirëpo, Celta bëri paraqitje për tu mbajt mend në 18 minuta lojë. Së pari barazoi Pione Sisto për ta kaluar në epërsi skuadrën spanjoll Iago Aspas. John Guidetti e dërgoi Celtan në pushim me dy gola dallim që në fund nuk doli të jetë kështu sepse Thomas Buffel id ha shpersë Genkut që në ndeshjen e kthimit të fitojnë minimalisht dhe të depërtojnë në gjysmëfinale.

Artikulli paraprakAjax me rezultat shumë të mirë shkon në Gelsenkirchen
Artikulli tjetërRikthim “ëndrrash” nga Lyon në fund në ndeshjes! Humbje me shumë shpresë për Besiktas…