Ishte gjiganti holandez Ajax ku e nisi karrierën njëri prej lojtarëve më të mëdhenj në histori të futbollit, Johan Cruyff, dhe është pikërisht klubi holandez ai që ka vendosur t’ia vërë emrin e këtij të fundit stadiumit dhe kjo për nder të legjendës holandeze që të martën kishte edhe ditëlindjen e 70-të dhe për nder të kësaj u konfirmua emri i ri i stadiumit.

Legjenda e futbollit u nda nga jeta me 24 mars të vitit 2016.

Cruyff ka qenë futbollist i Ajaxit për 9 vite, ndërsa ka qenë edhe yll i kombëtares holandeze.

Karrierën më të madhe e bëri te Barcelona si lojtar dhe trajner.

Artikulli paraprakE pagëzuan djalin “Messi”, i’a rrëmbyen! “ISIS” u kërkoi të ja ndërronin me emrin Hassan…
Artikulli tjetërHarden e dërgon në shtëpi të madhin Westbrook, Spurs dhe Jazz një hap larg kualifikimit