Serinë e përforcimeve po e vazhdojmë me lojtarin tjeter ukrainas, Maksym Ivshyn, i gjatë 208cm i cili luan në pozitat 4 dhe 5, raporton KB Peja.

Ivshyn filloj karrierën në Azovmash ku luajti në sezonat 2006-08 në Supërligën ukraineze dhe FIBA Europe Cup.
Sezonën 2009/10 kaloj tek BC Donetsk ku gjithashtu ishte pjesë e FIBA Europe Cup për tu kthyer prap tek ekipi Azovmash në sezonat 2010-12 ku u paraqit edhe në VTB United League dhe EuroCup.
Pas kësaj ishte pjese e skuadrave: Cherkaski Monekys (2012/13), Poltekhnika Halychyna (2013/2014), Budivelnyk Kyiv (2014/2015) dhe së fundi ishte pjesë e skuadrs Kryvbasbasket.

Artikulli paraprakTrajneri i Ukrainës: Kosova luan lojë të papastër – shkollë serbe
Artikulli tjetërKy lojtar shqiptar kushton sa e gjithë Maqedonia [FOTO]