Zakonisht anglezët nuk shquhen shumë si popull i basketbollit, por gjithmonë ka përjashtime. Kështu, Sigal Prishtina ka transferuar 26-vjeçarin Andrew Derek Laërence i cili ka qenë pjesë edhe i skuadrës së njohur kroate KK Zadar gjatë stinorit 2013/14, ku pati përqindje mjaftë të mirë në Adriatic Leaggue me 8.6 pikë, 2.2 kërcime dhe 3.1 asistime për ndeshje.
Ai luan në pozicionet 1 dhe 2, dhe është shumë i shpejtë në depërtime dhe mjaftë efikas.
Së fundmi ka luajtir në Spanjë te skuadra Gipuzkoa Bakset duke shënuar nga 5.3 pikë, 1.0 kërcime dhe 1.6 asistime për ndeshje.

Mos të harrojmë t’iu themi se Andrew ka qenë edhe pjesë e përfaqësueses së Anglisë nga viti 2011, duke qenë pjesë edhe i FIBA Eurobasket të po atij viti.
Një vit më vonë ai luajti për Anglinë edhe në skuadrës Olimpike.

Artikulli paraprakDrithëruese/Lojtarët kosovarë në kor këdojnë për kombin shqiptar (video)
Artikulli tjetërKush është në të vërtetë Lawrence (Video)