Sulmuesi angleze, Jamie Vardy refuzoi një lëvizje në “Emirates” pas sezonit spektakolar që zhvilloi duke fituar edhe titullin kampion me Dhelprat. 29 vjeçari shkoi në Euro 2016 me Anglinë pas shpërthimit të tij dhe zbuloi se në mënyrë të vazhdueshme ai kërkohej nga trajneri i Arsenal Arsene Wenger gjatë kompeticionit teksa thashethemet vazhdonin për një interes të Topçinjve. Që nga ajo kohë, ai ka rinovuar me ekipin e tij dhe shprehet se qëndrimi te klubi ku u bë i famshëm ishte një vendim i lehtë për t’u marrë. “Isha në një dhomë hoteli për shumë orë çdo ditë, pra kam pasur shumë kohë të lirë.”

“Çdo herë që kam menduar rreth kësaj çështje, si zemra ashtu edhe koka më thoshin të qëndroja te Leicester, kështu që vendosa të qëndroja. Në jetë time profesionale ishte vendimi më i vështirë. Por siç e thashë më parë, zemra dhe mendja më thoshin të qëndroja, kështu që në fund ishte një vendim i lehtë për t’u marrë. Fola me Wenger disa herë teksa ishim në Francë. Por vetëm sa jemi përshëndetur.” Vardy flet edhe për përfaqësuesen angleze: “Duhet të mundohemi të fitojmë me çdo kusht dhe të kualifikohemi sa më shpejt për në Rusi 2018. Atmosfera është shumë e mirë.”

Artikulli paraprakZyrtare: Finlandë – Kosovë, do të drejtohet nga kjo treshe e gjyqtarëve
Artikulli tjetërShqipëri – Maqedoni, tension brenda dhe jashtë fushës