Shqipëria luajti kundër Marokut pak ditë më parë në sfidën miqësore, ku përpos rezultatit, trajneri i kuqezinjve preferoi që të bënte disa eksperimente në formacion.

U panë qartë ndryshimet, ndërsa u vu re mjaft mirë dhe vendosja që do të bëhet në fushë. Në njërin krah formacioni 4-4-2 me risinë në mbrojtje, ku përkrah Gjimshitit në qendër luante Veseli, përpara portierit Berisha, ndërsa Agolli e Hysaj ishin në pozicionet e tyre në krah.

Në këtë rreshtim De Biasi provoi Memushajn nga e djathta në mesfushë dhe Roshin majtas, ndërsa Balaj e Cikalleshi përbënin dyshen sulmuese. Në formacionin tjetër, Mavraj luante në qendër të repartit difensiv, në rreshtimin 4-3-3, me befasinë që kishte përkrah Migjen Bashën.

Mesfusha me tre përbëhej nga Lenjani, Abrashi dhe Xhaka, ndërsa Gashi dhe Hyka nga krahët e sulmit mbështesnin Armando Sadikun.

Por, trajneri ende nuk e ka përcaktuar formacionin përfundimtar, pasi pritet që në stërvitjen e nesërme që do të zhvillohet në “Loro Boriçi” në orën 19:30, pritet që të përcaktojë përfundimisht 11-shen. Megjithatë, në një vështrim të përgjithshëm, Shqipëria pritet që të zbresë të hënën në darkë me këtë rreshtim: Berisha; Hysaj, Mavraj, Gjimshiti, Agolli, Memushaj, Xhaka, Basha, Roshi, Balaj, Sadiku

Artikulli paraprakZidane e dëshiron në Real
Artikulli tjetërHysaj e Celina, mes yjeve të eliminatoreve