Sfida e kthimit të Superkupës së Spanjës mes Real Madrid dhe Barcelonës do të luhet sonte në mbrëmje në orën 23:00. Shumë tifozë janë shfaqur të habitur nga ky orar i pazakontë, por në fakt gjithçka e ka një shpjegim. “El Clasico” luhet në këtë orar për shkak të ndeshjeve të “Play-off” në Champions League, për t’i mos i lënë fansat pa i ndjekur.

Shoqatat e futbollit të vendeve të ndryshme kanë një marrëveshje me UEFA dhe EPFL për të ndaluar që ndeshjet e Championsit apo Europa League Që të mos të jenë në të njëjtën orar me ato të kampionateve apo të Kupave të vendeve të ndryshme.

Federata Spanjolle ka respektuar këtë marrëveshje dhe ka vendosur që dueli të startojë në orën 23:00.

Artikulli paraprakTë gjitha ekipet italiane janë eliminuar në fazën “Play Off” që nga viti 2010
Artikulli tjetërZyrtare: Bacca te Villarreal