Russell Westbrook regjistroi triple-double për herë të 26-të, në këtë edicion dhe ishte më meritori në fitoren e skuadrës së tij Oklahoma City Thunder ndaj kampionit aktual Cleveland Caveliers 118:109. Westbrook realizoi 29 pikë, 12 kërcime dhe 11 asistime, ndërsa pas tij qëndruan edhe Victor Oladipo me 23 pikë dhe Steven Adams me 20 pikë e 13 kërcime. Te kampionët “Mbreti” James shënoi 18 pikë, 10 më pak se lideri i Cavs Kyrie Irving.

Houston shënoi tjetër fitore dhe të 39 sezonale pasi kaloi me sukses edhe Charlotte Hornets 107:95 dhe atë në udhëtim. Më meritori në këtë fitore të Rockets ishte James Harden i cili ishte shumë afër triple-double pasi shënoi 30 pikë, 11 kërcime dhe 8 asistime. Atë e ndihmuan Patrick Beverley me 17 pikë dhe Montrezl Harrell me 15.

Boston fitoi në udhëtim te Portland 120:111, me liderit apsolut dhe lojtarin më të mirë Isaiah Thomas që ndeshjen e mbylli me 34 pikë, derisa Marcus Smart e përcolli me 18 pikë të tjera për triumfin e 34 sezonal. Damian Lillard me 28 pikë dhe C.J McCallum me 20 ishin kryesorët te Blazers.

Dallas mposhti në shtëoi 112:105 Utah Jazz, kurse Philadelphia 76-ers realizoi fitore të ngushtë n sekondat e fundit ndaj Orlando Magic 112:111.

Artikulli paraprakFOTO/ Milani i kinezëve kërkon të bëjë transferimin e vitit
Artikulli tjetërFOTO/ Interi arrin marrëveshjen, transferon një super-sulmues