Janë zhvilluar tri ndeshje në Play-Off në mes të hënës dhe të martes në NBA.
Nënkampioni aktual Golden State e kaloi pa asnjë problem kundërshtarin e parë Portland Trail Blazers duke shënuar fitore 4:0 në seri, dhe kështu shkon tutje si një nga favoritët e mëdhenjë sivjet. Në ndeshjen e katërt që doli të jetë e fundit Warriors shënuan fitore 128:103, me 37 pikët e Stehen Curry prej të cilacve i shënoi shtatë treshe.
Me 21 pikë të tjera kontriubuoi Draymond Green, kurse Klay Thompson i shtoi 18. Kontriubuti i Kevin Durant këtë herë ishte i vogël pasi shënoi vetëm 10 pikë, por luajti vetëm 20 minuta.
Damian Lillard me 34 pikë dhe Al-Farouq Aminu me 25 ishin më efikasit te Portland.
Në luftë për finalen e Konferencës Perëndimore, Golden State e pret kundërshtarin nga çifti LA Clippers-Utah Jazz.

Në ndeshjen tjetër Toronto riktheu gjithçka ndaj Milwaukee Bucks dhe tash avansojnë 3:2 në seri pas triumfit 118:93. Në këtë duel që ishte krejtësisht i vendasve shkëlqeu Normal Powell me 25 pikë, Serge Ibaka i shtoi 19, ndërsa DeMar DeRozan i shtoi 18 pikë të tjera.
Nga ana tjetër u veçuan greku i fuqishëm Giannis Antetokounmpo me 30 pikë e 9 kërcime dhe Malcolm Brogdon me 19 pikë të shënuara.

Në ndeshjen e tretë dhe të fundit Atlanta Hawks e barazoi rezultatin në 2:2 kundër Washington Wizards. Loja ishte krejtësisht e barabartë deri në periudhën e fundit pasi skuadrat hynë me rezultatin 77:77, por në 12 minutat e ardhshme Atlanta luajti shumë më mirë sidomos në mbrojtje dhe arriti fitoren e merituar me 10 pikë dallim.
Paul Millsap me 19 pikë, Dennis Schroder me 18 dhe Dwight Howard me 16 pikë, ishin kryesorët te Atlanta, ndërsa të myasfirët më efikasit ishin, Bradley Beal me 32 pikë dhe John Wall me 22 pikë.

Artikulli paraprakSulm i ri i turpshëm ndaj Marc Bartra!!!
Artikulli tjetërKonfirmohet: Ibrahimovic i jep fund karrierës