Max Verstappen festoi në Grand Prix të Francës pas  performancës fantastike të tij dhe Red Bull.

Holandezi kaloi kampionin e botës Lewis Hamilton një xhiro para fundit, të cilit tani është i ikë 12 pikë në renditjen e përgjithshme. Vendi i tretë shkoi për shokun e ekipit të Verstappen, Sergio Perez.

Verstappen filloi nga vendi i parë, por bëri një gabim  në kthesën e parë. Ai shkoi shumë gjerë dhe Hamilton e parakaloi. Në kohën kur ai hyri për herë të parë në “boks”, Hamilton kishte krijuar një avantazh prej tre sekondash. Red Bull zgjodhi dy ndalesa, dhe pas Verstappen-it të dytë e kishte të vështirë të arrihej Mercedesi.

Nëntë xhiro para fundit, ai kaloi në vendin e dytë ku ishte Valtteri Bottas, dhe nisi gjahun për Hamilton, i cili u largua prej tij për pesë sekonda të mëdha. Por holandezi mori rrezikun maksimal, ai drejtoi shkëlqyeshëm për të kapërcyer mbrojtësin e titullit në xhiron e parafundit me një manovër fantastike.

“Kah fundi më pëlqeu, por në fillim ishte shumë e vështirë pas atij gabimi. Vendimi për të shkuar në boks dy herë doli i drejtë, por na u desh të punojmë shumë. Lewis dhe unë luftuam gjithë garën dhe kështu që do të jetë deri në fund të sezonit “, tha Verstappen pas fitores së tij të tretë të sezonit.

“Urime Maks, ai ishte i shkëlqyeshëm. Red Bull kishte një fundjavë vërtet të mirë. Ne padyshim që duhet të rregullojmë diçka sepse humbasim pjesën më të madhe të kohës në pjesë të sheshta të pistës. Nuk është shumë e qartë për mua se si e humbëm vendin e parë. Ne ishim të befasuar nga konsumi i gomave të përparme dhe më në fund ishte më e rëndësishme që të qëndronim në rrugën e duhur, ”tha Hamilton.

Dy garat e ardhshme zhvillohen në pistën Red Bull në Spielberg. E para më 27 qershor dhe e dyta më 4 korrik. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here