Legjenda e futbollit holandez dhe Arsenalit të Londrës, Dennis Bergkamp, mund të jetë ai që ka shënuar golin më të bukur në histori të futbollit, pas një analize që do të bëhet muajin e ardhshëm nga një institut ndërkombëtar me seli në Bruksel.

Ka shumë gola që janë në rrethin e ngushtë për tu shpallur si goli më i bukur në histori të futbollit, mirëpo sipas të gjitha gjasave goli i shënuar nga Dennis Bergkamp në vitit 2002 ndaj Newcasle United është larg me klas dhe porfesionalizëm nga shume gola të tjerë të realizuar historikisht në sportin më të popullarizuar në botë.

Shikojeni golin në videon e mëposhtme:

Artikulli paraprakRrokadë ballkanase te Fiorentina…
Artikulli tjetërReal Madrid si asnjë skuadër tjetër në këtë statistikë! Zidane e ka “futur” në ekip mentalitetin e dikurshëm gjerman…