Milano, l'orafo e scultore italiano Silvio Gazzaniga, creatore della Coppa Del Mondo FIFA, nel suo studio. Milan, the Italian sculptor Silvio Gazzaniga in his house where conceived and designed The FIFA World Cup.

Ka ndëruar jetë në moshën 95 vjeçare Silvio Gazzaniga, artisti milanest, “babai” i Kupës së Botës, projektuar dhe realizuar për herë të parë në vitin 1971 dhe i porositur nga FIFA. Trofeu më i lakmuar i futbollit nuk ishte i vetmi i bërë nga projektuesi i famshëm në karrierën e tij të gjatë pasi në mesin e shumë krijimeve të tij, Gazzaniga ia ka dedikuar botës së  futbollit  edhe trofeun e  Kupës së UEFA, Superkupën e Ebropës dhe Kupën U-21.

“Ai vdiq paqësisht në gjumë në shtëpinë e tij – tha djali i tij George -. Shkoi për të fjetur natën e kaluar dhe këtë mëngjes ne kemi kuptuar se nuk merrte më frymë”

I lindur në Milano më 23 janar 1921, Gazzaniga kishte studiuar në Shkollën e Arteve të Aplikuara “humanitare” dhe Shkollën e Artit të Kalasë Sforzesco, i specializuar si një argjendari dhe argjendar dhe përkushtimin e tij për medaljet e nisi që në moshë të re ku përveç pikëturës e studio edhe skulpturën.

Në karrierën e tij, e cila filloi si një adoleshent, Gazzaniga ka krijuar trofe dhe medalje për federatat kombëtare të ndryshme sportive dhe përtej. Emërohet komandanti i Urdhrit të Meritës të Republikës së Italisë, për arsye artistike dhe kulturore, në vitin 2011, me rastin e festimeve për 150-vjetorin e bashkimit të Italisë , kishte dorëzuar  trofeun për fituesit e edicioneve të atij viti në Giro D’Italia në edicionin e 108, dhe më pas edhe në Grand Prix Italia në Formula 1.

 

Artikulli paraprak“Çmendët” Guardiola: Në janar kërkon tre mesfushorë në skuadër
Artikulli tjetërDe Boer praktikisht i shkarkuar, Pioli dhe Villas Boas favoritët për stol