Pikërisht për Krishtlindje, një nga basketbollistët më së shumti trofe të fituar në historinë e basketbollit, K.C. Jones, ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare.

Legjenda e Boston Celtics ka fituar tetë tituj kampionë si lojtar dhe katër si trajner. Ai ishte fitues dyfishtë i Ligës Universitare NCAA dhe një herë fitues Olimpik në 1956 dhe një banor i Hall of Fame, përcjell Korneri.net

Ai e kaloi gjithë karrierën e tij të luajtur me Boston Celtics. Ai luajti vetëm nëntë vjet, por fitoi tetë tituj kampioni. Vetëm shokët e tij të atëhershëm të skuadrës Bill Russell (11) dhe Sam Jones (10) kanë fituar më shumë se ai në histori.

Ai filloi karrierën e tij si trajner në NBA League në 1971 si ndihmës i LA Lakers, i cili u bë kampion atë sezon. Ai u kthye në Boston në 1978 dhe fitoi unazën më 1981 si asistent. Nga 1983 deri në 1988, ai ishte trajneri kryesor i Celtics dhe fitoi dy tituj të tjerë. /Korneri.net

Artikulli paraprakMë në fund transferohet te Barcelona
Artikulli tjetërMikel Arteta nëse humbë nga Chelsea, 90% shkakohet