Një lajm pikëllues vjen nga SH.B.A-së.

Trajneri legjendar i NBA, Jerry Sloan ka vdekur në moshën 78 vjeçare në Salt Lake City. Historia e basketbollit e kujton më së miri atë për dy finale radhazi të NBA (1997 dhe 1998) në të cilën Utah Jazz e tij luajti kundër Chicago Bulls, përcjell Korneri.net

Edhe pse Utah atëherë kishte një ekip të shkëlqyeshëm të udhëhequr nga dyshja e paharruar  Malone – Stockton, por përballë pati  Jordan, Kukoc, Pippen dhe shokët tjerë të cilët ishin të papërsëritshëm në fund vitet e 90-ta.

Lajmi për vdekjen e trajnerit të dashua u njoftua nga ish-klubi i tij Utah Jazz. Jerry Sloan vdiq nga komplikimet e sëmundjes së Parkinsonit.

“Jerry Sloan do të jetë gjithmonë sinonim i Utah Jazz. Ai do të jetë gjithmonë pjesë e ekskluzivitetit tonë dhe me këtë letër do t’i dërgojmë mesazhe ngushëllimi familjes, miqve dhe fansave të tij. Ne jemi jashtëzakonisht mirënjohës për gjithçka që ai ka realizuar këtu në Salt Lake City dhe për dekada të përkushtimit, besnikërisë dhe këmbënguljen që ai solli në klubin tonë.

Ai ka qenë anëtar i “Hall of Fame” për 23 vjet dhe ka pasur një ndikim të madh në ekskluzivitetin tonë. Ai regjistroi 1233 fitore me Jazz, e çoi ekipin në play off 20 herë dhe luajti dy finale në NBA. Edhe pas daljes në pension, prania e tij në ndeshjet e ekipit tonë gjithmonë i dha një shtytjë lojtarëve. Ndërsa Stockton dhe Malone janë simbole të klubit tonë si lojtarë, Jerry ishte ashtu si trajner. Do të na mungojë. Ne sinqerisht i shprehim ngushëllimet tona gruas së tij Tammy, gjithë familjes Sloan dhe të gjithë atyre që e njohën dhe e donin atë, “tha Utah Jazz në një deklaratë. /Korneri.net

Artikulli paraprakNdahet nga jeta ish-trajneri i njohur italian, me Interit e fitoi moralisht titullin që ia morën gjyqtarët
Artikulli tjetërAguero largohet nga Man.City pas nëntë vjetësh? Dy gjigantë evropian e duan atë dhe janë në bisedime