Gjatë orëve të hershme të mëngjesit të sotëm ka ndëruar jetë në moshën 83-vjeçare Guliano Sarti, portiere i Fiorentinës dhe i përgaqësueses së Italisë. I lindur në Castello d’Argile (Bologna) me 2 tetor 1933, i ndjeri konsiderohej portiere më i mirë i italian it ë gjitha kohërave, dhe numri një i Grande Inter të trajnerit të famshëm Helenio Herrera.
Luajti për skuadrat Centese, Bondenese, Fiorentina, Inter dhe Juventus, duke luajtur në 8 ndeshje për përfaqësuesen e Italisë.
Fitoi 2 Kupa të Kampionëve, 2 Kupa Interkontinentale, 1 Kupë të Kupave, 3 tituj në Itali (scudetto) dhe 1 Kupë të Italisë.

Artikulli paraprakStërvitja e parë e përfaqësueses së Kosovës
Artikulli tjetërSchick deri të shtunën kryen transferimin te kampioni italian