Ish menaxheri i Liverpool dhe Aston Villa Gerard Houllier ka vdekur në moshën 73 vjeçare.

Francezi, i cili gjithashtu drejtoi Paris Saint-Germain dhe Lyon, kishte një histori të gjatë të çështjeve mjekësore, më së shumti një problem me zemrën, por shkaku i vdekjes së tij mbetet i panjohur, përcjell Korneri.net

Radio stacioni francez RMC sport dhe gazeta sportive L’Equipe kanë raportuar se Houllier vdiq pasi kishte një operacion në zemër në Paris.

Një fan i madh i tifozëve të Anfield, Houllier pësoi një problem vaskular kërcënues për jetën gjatë  ndeshjes së Premier League kundër Leeds më 2001. Ai u dërgua me shpejtësi në spital dhe më vonë iu deshën 11 orë operacion në zemër të hapur pasi pësoi një gjendje të zemrës të njohur si ‘diseksioni i aortës’.

Houllier arriti në Liverpool në verën e vitit 1998, fillimisht si menaxher i përbashkët me Roy Evans para se të merrte përgjegjësinë e vetme vetëm katër muaj më vonë.

Ai mbikëqyri një rindërtim të madh të skuadrës së ekipit të parë, duke nënshkruar me lojtarë si:  Sami Hyypia, Dietmar Hamann dhe Vladimir Spicer, dhe ndryshoi filozofinë taktike për t’i bërë ata një forcë edhe një herë.

Metodat e Houllier sollën shpejt shpërblime pasi Reds fituan “tripletë”, UEFA Cup, FA Cup dhe League Cup më 2000-01, si dhe një përfundim të vendit të tretë që dërgonte në Champions League.

Në 2002 Houllier u dha Legion d’Honneur – një nga çmimet më të larta civile të Francës. /Korneri.net

Artikulli paraprakYlli i Ajaxit burgoset ditën e sotme
Artikulli tjetërKy është shorti i Champions League