Portieri legjendar holandez Edwin van der Sar përfundoi duke iu nënshtruar ekzaminimeve të kokës në KBC Split, në Departamentin e Kujdesit Intensiv, për shkak të një hemorragjie në tru.

Mjekët nuk e lënë të shkojë në shtëpi pas një dite, por duhet të qëndrojë në terapi intensive. Ish-klubi i tij Ajax publikoi informacionin me kërkesë të familjes së tij, përcjell Korneri.net

“Edwin van der Sar mbetet në kujdes intensiv deri në njoftimin e dytë. Gjendja e tij është e qëndrueshme, por shqetësuese. Ajax po ndan informacionin në emër të gruas së tij Annemarie van der Sar. Familja Van der Sar është mirënjohëse dhe e prekur thellë nga të gjitha mesazhet e mbështetje”, njoftoi Ajax.

Legjenda e Ajax dhe Manchester United

Kujtojmë që gjatë karrierës së tij si lojtar, Van der Sar ishte një nga lojtarët kryesorë të gjeneratës së fantastike të Ajax-it të viteve ’90, që fitoi Champions League në 1995. Me Manchester United, ai më vonë fitoi katër tituj kampion anglez dhe Champions League në 2008 dhe fitoi statusin e një legjende në të dy klubet. Ai gjithashtu luajti për Juventusin dhe Fulhamin dhe fitoi Kupën Intertoto me të dy klubet.

Në fund të majit ai u largua nga posti i drejtorit në Ajax. Ai kaloi 11 vjet në atë pozicion në klubin e tij vendas dhe u largua dy vjet para se të skadonte kontrata. Gjatë pjesës më të madhe të mandatit të tij, Ajax ishte dominues në Holandë, dhe në vitin 2018 ata arritën edhe në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. /Korneri.net

Artikulli paraprakLukaku shumë afër të bëhet përfundimisht lojtar i Interit
Artikulli tjetërNdahet nga jeta legjenda e Interit, fitues i Topit të Artë