Dani Parejo, kapiteni dhe legjenda e Valencias, një lojtar që luajti 383 ndeshje për klubin në nëntë vjet duke shënuar 63 gola dhe asistoi  vetëm një më pak, ndjeu në lëkurën e tij se në futbollin modern nuk ka vend për ndjenja, mirënjohje apo romancë.

Legjenda dhe kapiteni u ndoqën nga klubi pas nëntë vjetësh dhe një sezoni të shkëlqyeshëm, por ata nuk i thanë atij por agjentit, dhe kjo ka qenë edhe më e dhimbshme për lojtarin që nuk mundi ta kapërdinte këtë vendim, përcjell Korneri.net

Edhe pse ai sapo ka mbushur 31 vjeç, Transfermarkt e vlerëson atë në 20 milionë euro, dhe mesfushori i cili së fundmi ka luajtur një sezon shumë të mirë (47 paraqitje, dhjetë gola dhe gjashtë asistime), ai mësoi se klubi  si pjesë të rindërtimit të ekipit  e lëshoi lojtarin dhe t’i bashkohet  Villarrealit . Për ta bërë më të madh befasinë e gjigantit të Valencias, askush nga klubi nuk i tha Parejos asgjë, por agjentit të tij.

Kur ai pjesërisht u pajtua me këtë, Parejo i kërkoi klubit që ai i shërbeu me besnikëri, e i cili pa zemër e largoi nga klubi, ta lejonte që t’i thoshte lamtumirë tifozëve duke iu drejtuar nga stadiumi Mestalla. Megjithatë, as këtë kërkesë nuk ia miratuan, andaj  Parejo përshëndeti tifozët e Valencias me një video-konferencë, të cilën e regjistroi nga shtëpia e tij.

Atij nuk iu lejua t’iu thoshte lamtumirë tifozëve të klubit të jetës së tij nga stadiumi, kështu që ai e bëri këtë në  banesën e tij i rrethuar nga fotografi dhe kujtime të Valencias.

Ai u trondit dukshëm pasi, i rrethuar nga fotografi në një fanellë të Valencias dhe një seri kujtimesh të lidhura me klubin, të tilla si një kopje e Kupës së Mbretit që ai fitoi dhe emblema e kapitenit, ai tha se ishte e padurueshme e vështirë për të të largohej nga klubi.

“Ky klub është jeta ime dhe unë kam dashur të përfundoj karrierën time në të, por ata nuk më lejuan. Unë gjithmonë kam thënë që kam dy shtëpi në Valencia, njëra ku jetoj dhe tjetra është Mestalla. Tani kam mbetur pa shtëpi ”, u ankua Parejo, e  ndjekur  më pas nga pjesa më e trishtuar e fjalimit  të tij:

“Djali im nuk e kupton se si do të vesh një fanellë që nuk është  i Valencias tani”, tha ai dhe filloi të qajë.

“Unë u përpoqa t’i shpjegoja djalit tim Dani se tani do të luaja për një klub tjetër dhe se nuk do të vishja më fanellën e Valencias, por ai nuk më kupton mua dhe më shikon bosh. Si do ta kuptonte kur ai, si unë,  di vetëm për Valencian. Ai më pyeti ‘Babi, pse po largohesh nga Valencia, kështu që gjithmonë ke qenë aty? ‘ Unë u përgjigja, “Kështu është në futboll” është kaq e trishtueshme,  dhe Parejo nuk u përbajtë dhe filloi të qante.

Kjo i preku thellësisht tifozët e futbollit spanjoll, dhe Marca dhe AS, të përditshmet më të mëdha sportive spanjolle, publikuan lajmin për lamtumirën tronditëse të Parejo me klubin e tij të dashur dhe kritikuan qëndrimin e turpshëm të Valencias ndaj heroit të tij. /Korneri.net

Artikulli paraprakLiverpool zbulon fanellën e tretë me ngjyrë të kaltër
Artikulli tjetërLazio-Muriqi: Vetëm dy gjëra po e ngadalësojnë marrëveshjen finale