Derisa ka skuadra që më herët kanë kaluar në gjysmëfinale në Konferencave si rasti i Boston Celtics, nga ana tjetër Utah Jazz ia doli që me rezultat të përgjithshëm 4:3 në seri, të mposht dhe eliminojë LA Clippers pas fitores së fundit 104:91 dhe atë në udhëtim.
Pas periudhës së parë e cila përfundoi baraz, gjithçka ndryshoi në dy periudhat vijuese në të cilat Utah në total shënoi 55 pikë e nga ana tjetër pranoi vetëm 39, dhe këtu mori fund fund ëndrra e skuadrës nga LA që e kishte ta pamundur të rikthehej.
Më meritorët në këtë triumf ishin, Gordon Hayward me 26 pikë, kurse George Hill dhe Derrick i shtuan nga 17 pikë secili.
Te vendasit u dalluan DeAndre Jordan me 24 pikë e 17 kërcime dhe Jamal Crawford me 20 pikë të shënuara.
Duhet shtuar edhe lajmin se Pual Pirce i famshëm luajti ndeshjen e tij të fundit në karrierë, dhe për 22 minuta lojë shënoi 6 pikë, 3 kërcime dhe 1 asistim.

Kur jemi te ish skuadra e Pierce, Boston Celtics atëherë duhet thënë se ata shënuan fitore në ndeshjen e parë gjysmëfinale në Lindje ndaj Washington Wizards 123:111, dhe në mënyrën më të mirë të mundshme e nisën serinë ndaj kundërshtarit të dytë.
Edhe këtu loja më herët ishte përcaktuar sa i përket fituesit, por vlen të përmendet paraqitja e shkëlqyeshme e Isaiah Thomas që ndeshjen e mbylli me 33 pikë e 9 asistime. Atë e përkrahën Jae Crowder me 24 pikë dhe Al Horford me 21 pikë e 10 kërcime.
Te humbësit u veçuan Bradley Beal me 27 pikë dhe John Wall me 20 pikë e 16 asistime. /Korneri.net

Artikulli paraprakProtestë e tifozëve të Interit para ndeshjes me Napolin
Artikulli tjetërKlitschko e pranon, u befasua nga ajo që bëri Joshua