Roger Federer dhe Rafael Nadal kualifikohen në fazën e 1/8-ave të Us Open. Zvicerani kaloi me resultat të pastër 3-0 spanjollin Feliziano Lopez, ndërsa spanjolli vuajti, por gjithsesi arriti të eliminonte 3-1 me sete argjentinasin Mayer.

Mbreti Roger ndryshe nga dy raundet e para shkëlqeu ndaj Lopezit, duke e mposhtur në më pak se dy orë, duke i fituar të tre setet 6-3, 6-3, dhe 7-5. E nis me lojë sulmuese, më një ritëm që nuk mund të përballohet nga kundërshtari i tij. Gjithmonë i pagabueshëm në shërbim, ndërsa i merr gejmin e 6-të spanjollit me shërbimet e tij.

Me të njëjtin rezultat 6-3 mbyllet edhe seti i dytë, por këtë radhë Lopez thyhet në shërbim në dy gejme, në të shtatin dhe të nëntin.

Shumë më i ekuilibruar seti i tretë, por Federer e ka eksperiencën e duhur për të mos i dhënë kohë riavalit të tij që të shpresonte të përmbysja, duke e mposhtur 7-5. Në fazën e 1/8-ave Federer do të përballet me Kohlschreiber.

Vuan disi Nadal në sfidën me Leonardo Mayer. Në setin e parë, të cilin Argjentinasi e fitoi në tie-break e deri në gjysmën e setiti të dytë Nadal hasi në rezistencën e fortë të kundërshtarit, por më pas rigjeti besimin duke imponuar ritmin e tij, për të fituar më pas tre sete radhazi, 6-3, 6-1 dhe 6-4. Tre orë e 15 minuta lojë zgjati kjo përballje, me Nadal që duhuet të rikuperojë forcat për takimin e 1/8-ave me Dolgolopov.

/Supersport.al

Artikulli paraprakF1, Hamilton dominon në shi, “pole position” në Monza
Artikulli tjetërMan.United-Barcelona Legends, “djajtë e kuq” fitues pas dy ndeshjeve