Trajneri Manchester Cityt Pep Guardiola ka shpenzuar më shumë se 1bilion paund në tarifat e transferimit gjatë karrierës së tij si menaxher.

Tekniku spanjoll ka afruar në skuadër lojtarë tepër të shtrenjtë gjatë kësaj merkatoje verore.

Së pari afroi portretin Ederson £ 35million nga Benfica dhe mesfushorin Bernardo Silva për 43 milionë paund.

Pas largimit të Pablo Zabaleta dhe Aleksandar Kolarov, Pep afroi Kyle Ëalker nga Tottenham i cili kushtoi City-t £ 45 milionë, Danilo (£ 26.5mln) dhe Benjamin Mendy (£ 49mln).

“Qytetarët” nënshkruan për 10 milionë paund me mesfushorin 19-vjecar Douglas Luiz .

Përpos shpënzimëve të bëra këtë verë, Guardiola ka arritur në kulmin e transferimeve më të shtrenjta në karrierën e tij si menaxher. Ku në total ka shpenzuar 1 1 miliardë (£ 900 milion).

Që nga viti 2008 ku mori drejtimin e Barcelonës, më pas në 2013-ën të Bayren Munchen dhe në 2016-ën të Manchester Cityt.

Por gjatë katër viteve të tij me gjigandët katalanas, tre sezonet në Bayern Munich dhe tani pak më shumë se një vit në City, ai ka arritur të afrojë 10 lojtarët më të shtrenjtë.

Artikulli paraprakRoma leksion futbolli Tottenham-it! Shkëlqen ‘Dybala’ i Turqisë
Artikulli tjetërYjet e Liverpool qëndrojnë në “Anfield Roud”