Steve Clarke, legjenda e futbollit të Chelsea, ka rilindur Skocinë si trajner në katër vitet e fundit.

Ai e çoi atë në Euron e fundit, që ishte gara e parë e madhe e Skocisë në 23 vjet. Më pas ai fitoi barazhin për Kampionatin Botëror. Për momentin, Skocia nën drejtimin e tij po shkëlqen në kualifikimin për Euro 2024. Ata i fituan të pesë ndeshjet, kurse Spanja dhe Norvegjia e Haaland vuajtën në atë seri, shkruan Korneri.net

Rilindësi skocez humbi, por ishte ylli kryesor i derbit të komshinjëve

Clarke vërtet pësoi një humbje të rrallë, por në një ndeshje miqësore. Në Glasgow humbi nga Anglia 3:1, por edhe më pas ishte ylli kryesor. Ai e fitoi këtë duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari: “Goli i vetëm për Skocinë ishte vepër e Harry Maguire, i cili shënoi autogol. Do të dëshironit ta kishit në skuadër?” Clarke tha shpejt, “Jo, absolutisht jo!” Përgjigja e tij u bë virale.

Maguire shënoi në minutën e 67-të pasi hyri në lojë në pjesën e dytë, vetëm 22 minuta më herët. Me skuadrën e tij në avantazh 2:0 dhe gjatë dominimit të anglezëve, skocezët, të cilët deri atëherë nuk kishin pasur asnjë goditje në portën e mysafirëve, u rikthyen në ndeshje falë anglezit, i cili deri në shitjen e Guardiolës këtë verë, ishte mbrojtësi më i shtrenjtë në histori.

Një kapitull i ri i kalvarit të mbrojtësit nga i cili Guardiol mori fronin

Maguire u përpoq të largonte një krosim nga e djathta për një goditje nga këndi, por në vend të kësaj mundi portierin e tij Aaron Ramsdale. Stadiumi Kombëtar i mbushur plot skocez po dridhej nga deliri. Kështu vazhdoi kalvari i Maguire, të cilin Manchester United e solli nga Leicester katër vite më parë për  record 87 milionë euro. Megjithatë, pas një sërë pengesash në vitet e fundit, ai fillimisht humbi shiritin e kapitenit, dhe më pas u shkarkua nga ekipi. /Korneri.net

Artikulli paraprakPalestra sportive afër rinovimit
Artikulli tjetërMilani më i shtrenjtë se Interi! Krahasimi i skuadrës Rossonere me atë të Neroazzurre para derbit