Të paktën 17 persona kanë vdekur dhe qindra të tjerë u plagosën nga një shtypje që ka ndodhur në stadium gjatë një ndeshje të kampionatit.

Në mesin e viktimave, shumë vdiqën nga mbytja ose shtypja, ku mes tyre ka pasur edhe fëmijë.

Tragjedia ka ndodhur pas vetëm shtatë minutash lojë, qindra njerëz janë përpjekur të kalojnë hyrjen kryesore të stadiumit që ishte mbyllur por nuk ia dolën. Loja nuk u ndërpre.

Artikulli paraprakNapoli sigurtë kaloi edhe Genoan
Artikulli tjetërSanchez e “hallakatë” Derby d’Italia