Premier League mbyll edicionin 2022/23, duke dhënë kështu verdiktet përfundimtare të sezonit.

Sikurse ishte përcaktuar më herët, Manchester City u shpall kampion i Anglisë, ndërsa tri skuadrat e tjera që fitojnë gjithashtu të drejtën për të luajtur në Champions League janë Arsenali, Manchester United dhe Newcastle.

Liverpooli, që në ndeshjen e fundit barazoi 4-4 me Southamptonin, luan në Europa League, bashkë me Brightonin, ndërsa Aston Villa luan në Conferencë League.

Sa i përket pjesës së poshtme të tabelës, përveç Southamptonit bien Leeds ddhe Leicester City. Në javën e fundit, Leedsi u mposht 1-4 nga Tottenhami, ndërsa Leicesterit nuk i mjaftoi suksesi 2-1 me West Hamin, pasi Evertoni gjithashtu mori pikët maksimale përballë Bournemouthit, duke e mposhtur 1-0.

Edhe pse fito thellë në fushë ne Leedsit, Tottenhami mbeti jashtë kupave të Evropës.

Java 38

Arsenal – Wolves   5-0

Aston Villa – Brighton 2-1

Brentford – Manchester City      1-0

Chelsea – Newcastle    1-1

Crystal Palace – Nottingham      1-1

Everton – Bournemouth     1-0

Leeds – Tottenham      1-4

Leicester – West Ham    2-1

Manchester Utd – Fulham 2-1

Southampton – Liverpool  4-4

Artikulli paraprakShkatërrimi i Chelsea. “Lojtarët janë vonë për shkak të gjumit dhe duan të ikin nga klubi”
Artikulli tjetërVerstappen i pandalshëm, thellon distancën me rivalët