Legjenda e gjallë e Juventus, Gianluigi Buffon është zgjedhur portieri më i mirë i historisë së Champions League.

Kjo ka qenë zgjedhja e miliona personave që kanë votuar në profilin Twitter të UEFA-s, që i është dedikuar turneut më prestigjioz për klube në Europë.

Gigi ka mundur në finale Oliver Kahn, duke marrë 59% të votave, pasi ka mundur më parë Neuer, Casillas, Lehman dhe Dudek.

Artikulli paraprakÇmenduri në futbollin skocez: Portieri pret tre penallti brenda pjesës së parë [VIDEO]
Artikulli tjetërE pabesueshme: Zyrtarët e Man. United gati vendimin e papritur për Ibrahimovic