Është dita e Marcus Thuram në shtëpinë e Interit.

I ndjekur për dy vjet dhe pranë Nerazzurrëve në verën e vitit 2021, sulmuesi francez mbërriti me një fluturim nga Parisi në aeroportin privat të Milan Linate. Pas pjesës së parë të vizitave në klinikën Humanitas në Rozzano, ai më pas u zhvendos në Coni për vizitat e fitnesit sportive, shkruan Korneri.net

Pasdite kalimi në selin e klubit për nënshkrimin e kontratës deri në vitin 2028 për 6 milionë euro neto në sezon. Thuram, i cili do të mbushë 26 vjeç në gusht, arrin në Inter si një transferim i lirë: kontrata e tij me Borussia Moenchengladbach skadon më 30 qershor.

Interi siguroi Thuramin duke djegur konkurrencën nga Milani. Francezi do të fitojë gjashtë milionë euro neto, por në bilanc djali i ish-mbrojtësit të Juves dhe Parmës do të kushtojë më pak për shkak të Dekretit të Rritjes (8 bruto pesha në arkën e Nerazzurrëve). Ndërkohë, janë zërat e parë për numrin e fanellës: te Borussia Moenchengladbach ai kishte 10 dhe ka mundësi që të vesh fanellën me numrin 9 të Edin Dzekos i cili u largua, apo edhe mund të jetë ky numër për  Romelu Lukaku, i cili vitin e kaluar kishte numrin 90. Një opsion mund të jetë 26, numri që mban Thuram në ekipin kombëtar. /Korneri.net

Artikulli paraprakDështon transferimi i Brozovic te Al Nassr, Barcelona qëndron mbrapa
Artikulli tjetërEl Nacional: Liverpool po përgatit 90 milionë për Valverden