Skandali që fundosi ish-trajnerin e kombëtares angleze Sam Allardyce po zgjerohet akoma më shumë. Daily Telegraph ka publikuar një tjetër video ku në qendër të saj është menaxheri italian Pino Pagliara, i cili zbulon informacione që përfshijnë trajnerë dhe ish-trajnerë të skuadrave nga Premier League.

Në videon e publikuar shihet se agjenti italian Pagliara, i cili u skualifikua në vitin 2005 për shkak të çështjes Genoa-Venezia dhe valixhes së famshme me 250 mijë euro, flet për 5 trajnerë të cilët e kanë paguar personalisht atë për përfitimet e paligjshme nga transferimi i lojtarëve.

‘Mendoja se italianët ishin të korruptuar, por këtu në Angli gjërat po shkojnë akoma edhe më keq, pasi gjithçka bëhet në fshehtësi-janë fjalët e italianit në video, i cili më pas tregoi dhe mënyrën e funksionimit të skemës.

Në bisedat e bëra Pagliara fliste shpesh për një term kafe, e cila nënkuptonte ryshfetin dhe përfitimin e paligjshëm. Gjatë fjalës së tij me gazetarët biznesmen nga lindja e mesme Pagliara dha detaje për një trajner që drejton aktualisht një skuadër në Premier League, i cili i kërkon gjithnjë para pasi nuk ka një pagë të lartë në klubin ku ai punon.

Të gjitha videot e publikuara nga Daily Telegraf janë sekuestruar nga policia britanike. Federata angleze ende nuk ka folur për këtë skandal që po përfshin dhe emra të tjerë, ndërkohë që mediat vendase shkruajnë se drejtuesit e saj po kërkojnë një emër të pastër për të zëvendësuar Allardycen.

 

/ Top Channel

Artikulli paraprakKapiteni i Gjilanit: “Derbi vendoset në fushë”
Artikulli tjetërLindemann: Pikët që kemi marrë me Feronikelin, tash duhet t’i dyfishojmë