Turqia furnizon botën kinematografike me telenovela dhe filma serialë, mirëpo këtë verë ka pasur edhe një të tillë, ku shqiptari është bërë protagonist kryesor. Bëhet fjalë për Alban Mehën. Ai dhe Koniaspor janë shndërruar në një marrëdhënie “dashurie dhe urrejtjeje” ku çdo herë ka nga një zhvillim të ri.

Telenovela

Gjithçka nisi që me përfundimin e sezonit të shkuar. Tri javë përpara se të përfundonte kampionati, Koniaspor mbylli llogaritë në Superligën turke dhe Meha nuk u përfshi më në ekip. Shqiptari kërkoi largimin nga drejtuesit dhe nisi negociatat me Al Nasr. Ai gjeti akordin dhe menjëherë u bë njoftimi se do të transferohej.

Pas pak ditësh, gjithçka ngeci sepse në klubin e sheikëve u zhvilluan zgjedhjet për strukturat drejtuese të klubit dhe lojtari nuk dihej nëse do të ishte më në preferencën e stafit të ri. Kjo bëri që Meha të rikthehej edhe një herë te Koniaspor. Klubi turk e mirëpriti dhe Meha u bashkua me të në Austri, ku edhe po zhvillohej faza përgatitore.

Ai zhvilloi testet mjekësore. Megjithatë, aventura turke përfundoi sërish sepse Meha u transferua përfundimisht tek Al Nasr. Drejtuesit e kësaj skuadre paguan rreth 1 milion euro për kartonin e tij dhe lidhën një kontratë faraonike me shqiptarin.

Rikthimi

Ditën e sotme Alban Meha ka postuar një foto në faqen e tij në Facebook ku ndodhet në qytetin e Konjas bashkë me një çantë në dorë, çka të bën të kuptosh që rikthimi i tij te Konjaspor tashmë është zyrtar.

Artikulli paraprakMateo Kovacic “plani B” i Juventusit
Artikulli tjetërLiridon Latifi drejt largimit, ja pse nuk luajti në Superkupë