Ende pa kaluar xhiroja e dytë në Serie A që po na jep sinjale të qarta për një kampionatin më të barabartë dhe më spektakolar në dekadën e fundit, ka nis të bëhet problematik me teknologjinë e re VAR.

Nuk ka lojtar apo trajner që nuk ka diskutuar për këtë instrument që po i ndihmon në masë të madhe gjyqtarëve, por po u shkakton presion dhe nërvozë të madhe derisa gjyqtari kryesor po shkon te televiziori për të parë situatën në xhirim të ngadalësuar, shkruan Korneri.net.

Juventus si gjithmonë është skuadra që pa dhe me teknologji, gjithmonë është në plan të parë.
Në ndeshjen Genoa-Juventus u dhanë dy penallti, një në dëmë dhe një tjetër për Juventusin, që padyshim nuk u lanë pa u diskutuar.
Sigurisht, të dy penalltitë eksistuan, por teknologjia duket se nuk po u pëlqen shumë akterëve të lojës.
Më së shumti u aknua portieri legjendar Gigi Buffon i cili kështu e komenton teknologjinë VAR.

“Është e vërtetë se gjyqtarët kanë ndihmë të madhe, por çfarë u duhet kjo atyre për të dhënë vendime të mëdha. Ata nuk janë më ata që kanë qenë dhe nuk mund të referojnë vetëm ndërhyrje të palejuara apo kujtë i takon rivënja anësore apo nga këndi. Ky nuk është më futboll sepse ndeshjet mund të përfundojnë 10:6, dhe ku mbetet kënaqësia e futbollit që mund t’i gjasojë më shumë sportit (waterpolo).
Kundër Genoa do të duhej të ishte 1:2 e jo 2:4, andaj ky instrument nuk po më pëlqen”, deklaroi Buffon.

Në ndeshjen tjetër Bennevento-Bologna 0:1, i anulohet goli i sekondave të fundit vendasve, dhe vetëm me VAR, u vërejtë situata që i shkoi në ndihmë mysafirëve.
Por, ishte një situatë shumë diskutabile në derbin e madh Roma-Inter 1:3, pranë rezultati1 1:0, Perrotti u ndal në zonë nga mbrojtësi Skriniar, por gjyqtari kryesor Massimiliano Irrati as nuk tregoi penallti, por as nuk kërkoi ndihmën e VAR. /Korneri.net

Artikulli paraprakFutboll spektakolar në Olimpico: Icardi shënonte, Roma qëllonte shtyllat
Artikulli tjetërAtl.Madrid e shkeli në udhëtim Las Palmas-in, me “Manita”