SHPËRNDAJE

Javier Tebas, numri një i La Liga,foli për Lionel Messin në Samitin Botëror të Futbollit.

“Unë gjithmonë kam thënë të njëjtën gjë. Unë dua Messin në Ligën spanjolle, siç do të doja Cristiano Ronaldon, Klopp, Mourinho, Guardiola. Ata përdoren për të përmirësuar strategjitë. Kur them se nuk është thelbësore, nuk e mohoj një efekt, por jo se është i nevojshëm”, tha Tebas, duke shtuar.

“Katër ose pesë vjet më parë ata po mendonin se çfarë do të ndodhte kur Messi dhe Cristiano do të largoheshin, ne po punojmë në këtë drejtim. Do të ndodhë një ditë apo një tjetër, por ne jemi të përgatitur. Lojtarët janë shumë të rëndësishëm, por jo aq të rëndësishëm sa shohim në media. Neymar u largua nga La Liga, por Ligue 1 nuk ka pasur një rritje të jashtëzakonshme. Lojtari mund t’ju ndihmojë, por nuk është thelbësore”, deklatroi ai, dhe më pas u shtrua pyetja: Nëse Messi do të ishte larguar…

“Asnjë kontratë nuk thotë “Nëse Messi largohet ne do t’ju paguajmë më pak”. Ka tashmë kontrata të mbyllura për katër vitet e ardhshme. Sigurisht, sponsorët mund të largohen, por marka La Liga që kemi krijuar është unike. Messi është lojtari më i mirë ndonjëherë dhe unë do të doja që ai të qëndronte në Spanjë për të përfunduar karrierën e tij ”, tha në fund Tebas. /Korneri.net