Igli Tare ka kryer punë të madhe dhe ndihet i qetë.

Kur Tare flet me vendosmëri për një lojtar, duke shpenzuar rreth 17-18 milionë euro (15 plus shpërblime bonuse), kjo do të thotë se ai është i bindur që do të jetë një blerje që mund të sjellë ndryshim te Lazio, përcjell Korneri.net

Kjo është edhe ajo që shpresojnë tifozët e Lazios, të gatshëm për të përqafuar Vedat Muriqin, zëvendësimin për Caicedo i cili shkon  në Katar, te Al Duhai, andaj kosovari shihet si përforcim shumë i qëlluar.

Pse Muriqi mund të jetë i përshtatshëm për Lazion?

Në radhë të parë për karakteristikat fizike, duke qenë një sulmues fizik 194 cm i cili ka një pikë të fortë në lojën ajrore. Lazios i mungonte një profil i tillë. Caicedo kishte një madhësi të rëndësishme, por ai ishte një lloj tjetër sulmuesi. Muriqi e bën kokën një nga armët e tij më të rëndësishme dhe do të jetë në gjendje ta vërë veten në dispozicion të Lazio, i cili gjithmonë ka pasur vetëm Milinkoviç si lojtar që të mbështetet me topa të lartë.

Përveç kësaj, ai është i majtë, ai zëvendëson në mënyrë të përkryer ish-sulmuesin e Espanyol, dhe ai nuk është sulmuesi klasik i parë statik që nuk largohet nga zona e penalltisë. Ai është një lojtar me zemër të madhe, siç e ka thënë edhe  Onur Dincer, gazetar i Milliyet, për mediet italiane:

“Ai është një sulmues që ndihmon shumë ekipin, ai nuk është i krahasueshëm me një golashënues si Immobile. Do të thoja që Muriqi i përfshirë në një kolektiv është shumë i dobishëm”. I mirë në mbajtjen e topit, ai është i dobishëm për të ndihmuar ekipin të marrë frymë në kohë vështirësish”. /Korneri.net

Artikulli paraprakPochettino favoriti më i madh për Barcelonan, rrezikon punën legjenda e Barcelonas
Artikulli tjetërRasti i dytë me Covid-19 te Barcelona