Një futbollist rumun ka debutuar në futbollin profesionist në një ndeshje të Kupës pavarësisht se nuk kishte një dorë. Cosmin Lambru, është bërë pjesë e një historie të pabesueshme.

Ai luajti 9 minuta për ekipin e Petrolul Ploiesti në fitoren 2-0 ndaj Universitatea Craiova. 18-vjeçari në fakt kishte vendosur në krahun e majtë një dorë plastike.

Sulmuesi humbi dorën në një aksident tragjik 10 vite më parë. Ai ishte duke ecur në rrugë së bashku me disa shokë, teksa është goditur nga një kampion. Cosmin përfundoi nën makinë,por për shkak të reflekseve të tij, ai ishte në gjende që të shpëtonte veten.

“Ndjeva dhimbje të tmerrshme, por isha ende i ndërgjegjshëm. Më pas më ndihmuan dhe më dërguan në spikat”, ka thënë sulmuesi.

 Cosmin Lambru luajti për Petrolul Ploiesti pavarësisht se kishte dorën plastike të majtë

Mjekët janë shprehur se nëse do të kishte shkuar më vonë, do të ishin detyruar që t’i hiqnin të gjithë krahun. Shembulli i tij duhet të jetë frymëzim për të gjithë, pasi asgjë nuk është e pamundur në jetë.

 Cosmin Lambru luajti nëntë minuta të fundit të humbjes së kravatës në Rumani

Artikulli paraprakReali nuk di të shënojë. I ndodh për herë të parë pas 45 vitesh
Artikulli tjetërFOTO/ PSG kërkon të nënshkruajë me ‘yllin’ shqiptar