Një nga pyetjet më të nxehta në botën e sportit ka qenë, kush është lojtari më i mirë, Leo Messi apo Cristiano Ronaldo, dhe më në fund ka përgjigje.

Kur njerëzit tashmë nuk kanë mundur të pajtohen dhe merren vesh, këtyre pyetjeve, fjalosjeve, fërkimeve dhe bindjeve të njerëve, u dha përgjigje  një super-kompjuter, përcjell Korneri.net

Profesorët e Universitetit të KU Leuven dhe analistët e SciSports hartuan një formulë për të kërkuar një përgjigje.

“Vlera e futbollistëve shpesh bazohet në gola dhe asistime. Goli është një ngjarje e rrallë, por vlerësohet se mesatarisht janë rreth 1600 kacione në një lojë. Modeli ynë merr parasysh secilën nga këto veprime – goditje, asistime, driblime, duele – dhe llogarit vlera e tyre, ”shpjegoi Profesor Jesse Davis.

Në analizë, ata përdorën të dhënat e këtyre dy lojtarëve që nga fillimi i sezonit 2013/14. deri në fund të sezonit 2017/18, kur Ronaldo u transferua nga Real Madrid te Juventus. Superkompjuteri ka arritur në përfundimin se magjistari i Barcelonas është një lojtar shumë më i mirë.

Koeficienti i tij i VAEP (Valuing Actions by Estimating Probabilities apo vlerësimi i probabilitetit) është 1.21 për lojë, ndërsa Ronaldo është vetëm 0.61.

Ata ishin të barabartë në dy sezonet e para, por Messi nga 2015/16. bëri një ndryshim, “shpjegoi Tom Decroos, një student që mori pjesë në hulumtim dhe dha një shembull të llojeve ekstreme të futbollistëve.

“Ne kemi lojtarë që marrin pjesë në shumë aksione, por nuk kanë vlerë të lartë, si Paul Pogba, dhe ne gjithashtu kemi lojtarë që marrin shumë më pak pjesë në lojë, por kanë një ndikim të madh. Kjo është tipike për sulmuesit si Harry Kane, Mohamed Salah ose Ronaldo. Por, Messi është i jashtëzakonshëm në atë zonë sepse ai ka një numër shumë të madh veprimesh që kanë një vlerë të lartë ”.

Ronaldo u zëvendësua nga Eden Hazard pas largimit në Juventus te Real, dhe hulumtimet treguan se ai në të vërtetë kishte një vlerë më të lartë se portugezi në të njëjtën periudhë të analizuar në Chelsea – 0.64.

“Ronaldo është një golashënues klasik, vlera e të cilit vendoset nga goditjet e tij të sakta, ndërsa Hazard është më i përfshirë në lojë dhe vlera e tij është më e përhapur në pasime, driblime dhe goditje,” tha Lotte Bransen nga Sci Sports. /Korneri.net

Artikulli paraprakArsenalit po i hynë në valle edhe disa klube tjera për Thomas
Artikulli tjetërHumbjet e mëdha në Premier League nga Covid-19