Futbolli italian vazhdimisht njihet se një kampionat që ka fokusin e madh në mbrojtje, por ka edhe momente kur loja përqendrohet në kundërsulme të shpejta, të cilat vëjn në pah edhe shpejtësinë e lojtarëve.

Të dhënat statistikore janë gjithmonë edhe më të rëndësishme në analizën e futbollit modern, por numri të cilin AC Milan (dhe gjithë të tjerët) shohin në fillim është 13 pikë në shtatë javë. Duke i hedhur një sy të dhënave të publikuara nga Liga e Futbollit, në lidhje me kilometrat e përshkruara dhe sprintet, del se skuadra e Vincenzo Montella është ajo që ka bërë më pak sprinte në të gjithë Serie A: 6.63 km, me Udinese, që ndodhet në vendin e parafundit me 7.61 km sprinte.

Të kesh një skuadër kompakte që lëviz e gjitha në grup, duke ngushtuar hapësirat është shpesh herë sinonim i mbrojtjes, por mungesa e sprinteve mund të jetë një sinjal i pranisë së futbollistëve me pak dëshirë për sakrificë. Ky debat mbetet i hapur dhe mjafton të shohim Carlos Bacca, i akuzuar nga shumë specialistë sepse ndihmon pak në lojën e ekipit. Megjithatë, ai është i vetmi nga futbollistët e AC Milan mes atyre që kanë bërë më shumë sprinte në javët e para të Serie A. Mos vallë, ndonjëherë, numrat nuk tregojnë realitetin.

Artikulli paraprakJa sa mungon Sergio Ramos
Artikulli tjetërKjo është tërsisht e papritur: Ja cilin futbollist e kërkon Napoli