Trepça 89’ ka regjistruar fitoren e parë në histori në stadiumin Ismet Shabani në Ferizaj. Minatorët fituan dramën me një gol të Arbër Potokut në kohën shtesë. Minatorët në 10 vizitat paraprake në Ferizaj kishin regjistruar 6 humbje dhe 4 barazime.

Besa barazon për herë të tretë rresht me rezulatin e njejtë, 1-1, kësaj radhe ndaj Trepcës. Është interesant të theksohet që në këtë seri rezultatesh ka arritur të rikthehet nga disavantazhi për të marrë nga një pikë. Në dy duelet e kaluara Besa barazoi me këtë rezultat kundër Drenicës dhe Prishtinës.

Në momentet më të vështira, Shpëtim Babaj i del në ndihmë Hajvalisë. Kapiteni realizoi golin e parë në karrierë me këtë skuadër, për të marrë 3 pikë të vlefshme në Gjilan ndaj Dritës. Babajt ju deshten 36 paraqitje në Superligë për t’ia bërë sefte me Hajvalinë.

Drenica ka regjistruar humbjen e parë në këtë edicion pasi ka kaluar në epërsi e para në ndeshje. Kujtojmë që humbjen e fundit  ia kishte shkaktuar pikërisht Feronikeli, në fund të edicionit të kaluar. Mërgim Rexhaj pati shënuar për 1:0, por në fund Drenica u mposht 3:1 në Drenas.

Për herë të parë pas 4 vitesh, Prishtina arrinë të mbyllë 5 ndeshjet e para të stinorit, pa humbje. Për herë të fundit kjo i ka ndodhur në vitin 2012, dhe në fund të atij edicioni ishte shpallur kampion. Se a do të ndodhë edhe sivjet kështu, mbetet të shihet.

Artikulli paraprakRoma e humbi rastin, Fiorentina fitoi në fund
Artikulli tjetërBoll mo: BBC nuk po funksionon, ndryshon modulin Allegri