Tradita dhe statistikan janë këtu, thonë shumica se atom und të thyhen. Ato flasin mjaftë, por nuk do të thotë se mund të vlejnë aq shumë. Mirëpo, kur është fjala për ndeshjen e sotme të kthimit çerekfinale të Ligës së Kampionëve, Real Madrid-Bayern Munchen, shumë numra dhe tradita flet kundër bavarezëve, shkruan Korneri.net.

Bayer humbi 8 nga 10 udhëtimet te Reali. Fitoren e fundit e shënuan në vitin e largët 2001, kur golin e vetëm e pati shënuar Giovane Elber. Santiago Bernabeu është fortesë e madhe e Realit. Los Blancos në stadiumin e tyre kanë fituar në 34 nga 40 ndeshjet e fundit në Ligën e Kampionëve. Humbjet e vetme Real ii pësoi në vitin 2011 nga Barcelona (0:2) dhe më 2015 nga Schalke (3:4), shkruan Korneri.net.

Të gjitha ëkto që i shkruan deri më tani janë pak a shumë të vlefshme, por ajo që është kryesore ka të bëjë me golat që skuadra e Zidane i ka shënuar në ndeshjen e parë si dhe
E ka gjet rrygën e golit në 34 ndeshje me radhë që është rekord apsolut në Ligën e kampionëve.
Shënojnë së paku njëherë, ndërsa Bayern duhet të paktën tri t’i realizojë, e më pas hyjmë në teori të shumta.

Real Madridi gjashtë vite me radhë luan në gjysmëfinale, dhe së bashku me Juventusin janë skuadrat e vetme pa humbje sivjet. Në të gjitha nëntë ndeshjet e këtij edicioni Reali ka shënuar së paku nga dy gola, porn ë të gjitha ka pranuar nga një.

Pak skuadra cilësore dhe të mëdha varen ngë një lojtar siç po ndodh me Bayern Munchen apo më saktë me sulmuesin Robert Leëandoëski. Bavarezët pa polakun janë më të dobët së paku 30%, dhe kjo u vërejtë më së miri në ndeshjen e parë. Por, fati për tifozët e klubit të madh gjerman është se ai është i gatshëm për ndeshjen e kthimit.
Pikërisht këtu e shohin rastin bavarezët pasi nga ana tjetër nuk luan Pepe dhe Varane, praktikisht pa mbrojtësit kryesor, nuk do të jetë as Gareth Bale, kurse Bayern ka udhëtuar pa Martinez i cili mori karton të kuq në Allianz Arena.

Në pikëpyetje janë Hummels dhe Boateng, por ata janë në Madrid dhe përfunduan stërvitjen e fundit.

Artikulli paraprakCavs dhe Spurs shënuan edhe fitoret e dyta
Artikulli tjetërSimeone aspak nuk lodhet: “Griezmann nuk mund të ndalet nga askush”!!!