Incidete të mëdha shënoi ndeshja ndërmjet Rumanisë dhe Kosovës, e cila u luajt në Bukuresht në kuadër të eliminatoreve për Euro.

Nikoqirët fituan 2:0, por vetëm pasi ndeshja rifilloi pas njëndalese prej 45 minutash. Kjo ndodhi pasi lojtarët e Kosovës në mënyrë demonstrative u larguan nga fusha, të indinjuar nga ofendimet dhe nënçmimet e tifozëve rumunë, shkruan Korneri.net

Himni i Kosovës mbytet nga thirrjet “Kosova është Serbi”

Huliganët rumunë kishin varur pankartën “Kosova është Serbi” pas portës jugore, në tribunën e ultrasve dhe gjatë këndimit të himnit të Kosovës, ata kanë thirrur “Srbija, Serbija”. Më pas, që nga fillimi i ndeshjes ata vazhduan të thërrisnin “Kosova është Serbi”. Në minutën e 22-të lojtarët e Kosovës u ngopur me këtë, kështu që u larguan nga fusha duke duartrokitur me ironi tifozët rumunë, por edhe me insistimin e gjyqtarit francez.

Spikeri zyrtar u folte vazhdimisht ultrasve rumunë, por nuk u lejua të thoshte “Serbia”

Pas kësaj, spikeri zyrtar bërtiti në altoparlant: “Ju lutemi mos brohorisni emrin e fqinjit tonë! (Serbi) UEFA nuk e toleron revizionizmin! Ky është paralajmërimi i fundit!” Këtë e ka përsëritur disa herë, por ultrasit rumunë nuk e kanë dëgjuar. Më pas ai provoi këtë: “Ju lutemi ndaloni së kënduari emrin e fqinjit tonë! Ne po bëjmë përpjekje të mëdha për të vazhduar ndeshjen. Nëse vazhdoni të brohorisni, ajo patjetër do të ndalet!”

Ndeshja ka vijuar me një përleshje mes lojtarëve para tifozëve rumunë

Ndeshja rifilloi pas një ndalese prej 45 minutash, por me një incident të ri. Lojtarët e Rumanisë dhe Kosovës janë përplasur pikërisht përballë ultrasve vendas pas një dueli të Amir Rrahmanit dhe sulmuesit George Puskas. Natyrisht, ata kanë vazhduar menjëherë duke brohoritur “Kosova është Serbi”. Spiratori iu përgjigj: “Mos bini në provokime! Mos këndoni atë që keni kënduar pak më parë!”

Pas ndeshjes, policia ka rrethuar ultrasit rumunë që po e kthenin Kosovën në Serbi

Pas përfundimit të ndeshjes, forcat speciale rumune rrethuan ultrasit të cilët me pankarta dhe brohoritje njoftuan se Kosova është pjesë e Serbisë dhe i identifikuan.

Një ngjarje e ngjashme ka ndodhur në qershor

Një incident i ngjashëm ka ndodhur tre muaj më parë, kur Kosova barazoi 0:0 me Rumaninë në shtëpi. Në fund të ndeshjes  rumunët e ardhur në stadiumin “Fadil Vokrri”, kishin brohoritur “Kosova është Serbi”. Kjo ka shkaktuar zemërimin e shqiptarëve në stadium dhe sulmin e rojeve dhe policëve ndaj tifozëve rumunë. Fillimisht u rrahën, e më pas i nxorën nga stadiumi.

Rumania është një nga vendet që nuk e njeh Kosovën dhe fansat e saj ndaluan në Beograd në qershor rrugës për në Prishtinë dhe fotografuan para tempullit të Shën Savës atje me një pankartë të madhe me mbishkrimin “Vendet e trilluara, ky është  futboll i rrem për ne. Ata nuk janë asgjë për ne” asgjë”. /Korneri.net

Artikulli paraprakKatër gjyqtarë shqiptarë gjykojnë për herë të parë një ndeshje të grupeve të Champions League
Artikulli tjetërHera e parë në historinë e derbit, Inter-Milan do të drejtohet nga një gjyqtar milanez