Përfaqësueset e Gjermanisë dhe Spanjës kanë siguruar plasmanin në finalen e Kampionatit Evropian në futboll që po mbahet në Poloni, pasi në gjysmëfinale mposhtën Anglinë, përkatësisht Italinë, shkruan Korneri.net.

Gjermania pas penalltive mposhti Anglinë me rezultat të përgjithshëm 6:5, derisa ndeshja e rregullt dhe vazhdimet përfunduan 2:2.
Davie Selke e kaloi Gjermaninë në epërsi, për ta barazuar rezultatin Demarai Gray. Anglezët kaluan në epërsi me golin e Tammy Abraham, por Felix Platte e dërgoi ndeshjen në vazhdime e më pas edhe penallti.
Nadiem Amiri realizoi penalltinë vendimtare për Gjermaninë, kurse Nathan Remond e huqi gjuajtjen e fundit për Aglinë.

Në finale Gjermania takohet me Spanjën që shënoi fitore 3:1 ndaj Italisë që luajti me një futbollist më pak që nga minuta e 58, kur me të kuq ndëshkohet Roberto Gagliardini.
Në ato çaste ishte 1:0 për spanjollët me golin e Saul Niguez i cili ishte apsolutisht lojtari më i mirë i ndeshjes. Federico Bernadeschi e barazoi përkohësisht rezultatin, por Niguez regjistroi hat-trick për ta dërguar spanjën në finalen e madhe. /Korneri.net.

Artikulli paraprakTrepça ’89 debuton me humbje në Champions League! Goli i Hajdarit mbanë gjallë shpresën për kalim tutje
Artikulli tjetërZyrtare: Banega kthehet te skuadra e tij