Vitet e 90-ta, por edhe dy dekada paraprake ishin totalisht të skuadrave italiane të cilat fitonin në Evropë pa asnjë probleme dhe atë me shtatë apo tetë skuadra sepse investimet, por edhe intelegjenca e zyrtarëve të klubit të gjejnë lojtarë cilësor ishin vetëm një shtytje për suksese, shkruan Korneri.net.

Pikërisht në vitet kur “fenomeni” Ronaldo nisi të shkëlqente në futbollin botëror dhe te Barcelona, në Serie A luanin komplet futbollistët më të mirë në planetë, praktikisht të gjithë ata që njiheshin si “jashtëtokësor”.
Dhe, këtij kontigjenti lojtarësh me 20 qershor 1997, iu bashkangjit edhe sulmuesi dhe njëri prej futbollistëve më të mirë të të gjitha kohërave Luís Nazário de Lima i njohur më mirë si Ronaldo.

Atë botë presidenti i Interit, Massimo Moratti e bleu nga Barcelona për 48 miliardë lira, që ishte rekord apsolut në botën e futbollit, por ishte koh a kur pikërisht njeriu i parë i klubit zikaltër, nuk mendonte shumë apo nuk e qante kokën për para.
Transferimi i Ronaldos te Inter kishte bërë bujë të madhe mediatike pasi edhe ashtu kampionati më i fuqishëm në botë, u bë edhe më tërheqës në të gjitha aspektet, kurse Interi një klub shumë i dashur në botë, epitet që e mban edhe në ditët e sotme. /Korneri.net

Artikulli paraprakNdihmoni Gashin me vota të luajë kundër Real Madridit
Artikulli tjetërMilan – Donnarumma, ndodh befasia (FOTO)