Real Madrid nuk ka lejuar befasi në ndeshjen e fundit të këtij edicioni në La Liga, pasi e mposhti Malagan në ndeshjen vendimtare për titull me rezultat 0:2, duke e bërë të pavlefshme fitoren tepër të vështirë të Barcelonës ndaj Eibar me rezultat 3:0.

Golat e fitores së Real Madridit i shënuan Ronaldo dhe Benzema, duke vulosur kështu një edicion të jashtëzakonshëm në La Liga.

Nga ana tjetër Barcelona fitoi në ‘Camp Nou” 4:2 edhe pse me shumë vështirësi ndaj një Eibari që shkaktoi shumë telashe në këtë ballafaqim, kurse pas 38 xhirove Barcelona edhe zyrtarisht është nënkampion i Spanjës./Korneri.net.

Artikulli paraprakZverev “perandori” i i ri i Romës, mposht Djokovic
Artikulli tjetërFenerbahce edhe zyrtarisht merrë kuroren e basketbollit evropian