Fillim katastrofal i Sigal Prishtinës, në misionin e saj për mbrojtjën e titullit në Balkan League. “Bardhekaltërit”, shfaqen ndoshta ndeshjen më të dobët nga tre edicionet e saj në garën internacionale, duke u deklasuar nga Beroe me rezultat 86-71.

Paraqitja e Prishtinës në parket ishte anemike në çdo aspekt, mbrojtje katastrofike, sulm pa ide madje dhe gabime amatoreske në pasimin e topit me çrast kur përkufizohet të gjitha këto ndoshta edhe rezultati nuk mund të quhet befasi.

Prishtina ishte e denjë për Beroen vetëm në çerekun e parë, kur vendasit shkuan në bankë me + 2 pikë, 22-20. Katastrofa e Prishtinës sonte filloi nga çereku i dytë, aty ku filluan të shfaqen problemet te theksuara te ekipi i Mijovic, që në pushim shkoi me – 11 pikë nga Beroe 49:38.

Edhe pjesa e dytë e takimit nuk solli këndelljen e Prishtinës të përgjumur sonte, madje gjatë çerekut të tretë skuadra bullgare shkoi deri në + 21 pikë dallim për ti shuar ëndërat e Mijovic për tu rikthyer në rezultat.

Çereku i katërt ishte formalitet pasi fituesi tashmë dihej përveç rezultatit në semafor, i cili pas 40 minutave lojë ishte 86:71, në të mirë të Beroe, të cilën Prishtina vitin e kaluar e kishte mposhtur 4 ndeshje rradhazi.

Amerikani Shane Gibson ishte basketbollisti më i mirë në parket me 23 pikë, derisa pikë dyshifrore realizuan edhe kroati Stjepan Tesija me 17 dhe Jones e Godul me nga 11. Te Prishtina më i miri ishte qendra Bojan Trajkovski me 22 pikë prej tyre gjashtë treshe, Jabarie Hind me 11 dhe Granit Rugova me 10 pikë.

Artikulli paraprakE dini sa vlen sot mbrojtësi i Milanit, Romagnoli?
Artikulli tjetërTroicki eliminon Nadal në Shangai