Barcelona nuk ka mundur të besonte se çfarë e priste udhëtimi në Celta Vigo, e sidomos në pjesën e parë e cila ishte për tu bajtur mend pasi vendasit shënuan tre gola pas një paraqitje të jashtëzakonshme në pjesën e parë kur vendasit shënuan besoni apo jo tre herë. Pione Sisto e kaloi në epërsi Celtan, kurse për dy minuta (31-33), vendasit shënuane dhe dy herë me Iago Aspas dhe autogoli i Jeremy Mathieu.

Por, Barcelona kthehet shpejtë në lojë me golat e Gerard Pique dhe Neymar nga penalltia, dhe kur pritej barazimi, vjen dënimi apo më saktë gabimi katastrofal i portierit Ter Stegen që duke tentuar ta largonte topin, ai e qëllon kokën e Pablo Hernandez që shënoi për 4-2, kurse rezultatin final e vuri sërish Gerard Pique duke shënuar golin e tij të dytë në ndeshje.

Barceloa pësoi disfatën e dytë sezonale, por shumë e dhimbshme pasi nuk e shfrytëzoi barazimin e Real Madridit, dhe pas javës së shtatë tashmë prinë Atl.Madrid me 15 pikë sa i ka edhe Reali.

Artikulli paraprakArsenali fitoi mes polemikash për golin me dorë
Artikulli tjetërDerbi në Olimpico i takoi Romës