Një ngjarje tepër e shëmtuar ka ndodhur sot nëa futbollin e moshave. Grupmoshat U-17 dhe u-19 të Kukësit kanë udhëtuar sot drejt Lacit për të zhvilluar ndeshjet e rradhës, por atje ka nodhur dicka e paprecedentë.

Futbolliistët kuksianë janë dhunuar nga ata lacianë si dhe nga të pranishmit fillimisht në aspektin psikologjik e më pas edhe fizikisht ku disa prej tyre kanë përfunduar në spital.

Nuk është hera e parë që dicka e tillë ndodh në Lac, pasi ky qytet njihet për dhunën dhe presionin e madh që ushtron si ndaj ekipeve A po ashtu edhe ndaj fëmijëve të cilët shkojnë atje vetëm për të luajtur futboll. Ka ardhur koha që FSHF t’i japë zgjidhje njëherë e mirë problematikave të shumta me dhunën në futboll në qytetin e Lacit.

Ja reagimi zyrtar i KF Kukësit për situatën në fjalë.

“Ekipet e Akademisë së Kukësit kanë udhëtuar ditën e sotme për të zhvilluar ndeshjet e tyre në qytetin e Laçit, por vetëm me futboll nuk janë përballuar

Ekipi U-17 dhe U-19 janë terrorizuar me një atmosferë dhune që nga zbritja nga autobusi e deri në largim. Lojtarët e moshave të Kukësit kanë rënë pre e kësaj dhune barbare dhe janë dërguar me urgjencë në spitalin ushtarak. Nga goditjet e marra kanë përfunduar në spital lojtari Uka dhe Kashanjeva i U-19.

Për futboll nuk flitet dhe rezultati kalon në plan të dytë, pasi vetëm dhuna ka qenë prezente jashtë fushe dhe brenda e saj. Kjo e lejuar edhe nga arbitri i ndeshjes. Ai pasi ka nxjerrë dy lojtarë të Laçit me karton të kuq, i ka rifutur në lojë, pasi nga frika dhe presioni i shënoi si të verdhë.

Klubi F.K. Kukësit do e ndjekë deri në fund këtë çështje dhe do të përgatisë të gjithë dokumentacionin e duhur për ta dorëzuar në FSHF.

Kjo sjellje është prishje e qartë e garës dhe si gjithmonë ndodh në Laç. Duke parë situata të tilla, kërkojmë marrjen e masave të menjëhershme dhe dënimeve shembullore për protagonistët e ngjarjeve. Për ne nuk ka asgjë më të rëndësishme se shëndeti i lojtarëve tanë, prandaj ose të merren masat e duhura, ose të ndërpritet gara, pasi nuk po flasim më për futboll.”

kukesi-akademia-dhuna1-470x627

 

kukesi-akademia-dhuna3

 

 

Artikulli paraprakKjo është “budallakia” e Ter Stegen që Barcelona humbi
Artikulli tjetërJa çfarë thotë kapiteni i Gjilanit pas fitores në derbi