Gjiganti holandez PSV Eindhoven e ka fituar derbin e kësaj jave ndaj AZ Alkmaar, pasi fitoi me rezultat 2:4.

Gjatë 90 minutave skuadra e drejtuar nga Cocu ishte më e mirë se kundërshtari edhe pse Alkmaar viteve të fundit ishte kundërshtar tepër i papërshtatshëm.

Golat për PSV në këtë ndeshje i shënuan Williems (dy herë), Pereiro dhe De Jong, kurse dy golat e Alkmaar në këtë ndeshje të dy golat i shënoi Friday.

Pas 21 xhirove në kampionatin holandez, PSV është në vendin e 46 pikë, 5 më pak se lideri Feyenoord.

Artikulli paraprakPas Bayern edhe Dortmund e mposhti Leipzig-un
Artikulli tjetërFitore e sigurtë e PSG-së, tani vetëm tre pikë diferenca me liderin