Të dy futbollistëve u skadojnë kontratat në vitin 2022, të dy janë në duart e Mino Raiola, të dy jo të paprekshëm, kurse Juve dhe Milan arsyetojnë mbi hipotezën e ngritur ditëve të fundit.

Aftësia e menaxherëve më të mirë të sporteve, si dhe e prokurorëve, është që të kthejnë një situatë të vështirë në një mundësi, për të përmbledhur dy çështje me gjemba në një zgjidhje. Ideja e një shkëmbimi midis Federico Bernardeschi dhe Alessio Romagnoli gjithashtu hyn në këtë lloj ligjërimi, pasi edhe ashtu të lojtarëve u skadojnë kontratat më 30 qershor 2022, të dy menaxhohen nga Mino Raiola, të dy jo të paprekshëm në projektet e Juventusit dhe Milanit, përcjell Korneri.net

Deri më tani gjithçka do të dukej e menjëhershme dhe e qartë, dhe para se rrezikojnë klubet që të dy lojtarët në fundin e kontratës të largohet me parametë zero, pse të mos krijohet një shkëmbim brenda dy muajve, gjatë afatit kalimtar veror? Sidomos pasi Bernardeschi kishte hyrë në orbitën e Milanos kur flitej për një shkëmbim me Paquetà ndërsa Romagnoli është pëlqyer prej kohësh nga menaxherët e Juventusit, një i majtë që mund të zëvendësojë Chiellinin. Por atëherë duhet të përplasesh me realitetin financiar dhe planifikues të të dy klubeve.

Le të fillojmë me Milanin: është e vërtetë që anësori i përfaqësueses italiane nuk ishte në gjendje të konfirmonte veten në nivelet e shikuara në Fiorentina dhe do të mirëpriste një aventurë të re, por ai ka një pagë të rëndësishme (4 milionë euro neto) dhe situata ekonomike botërore nuk lejon që Rossoneri të angazhohet për shifra të caktuara për një lojtar që vlerësohet por që nuk është ndër përparësitë e Maldinit dhe Piolit. Duke kaluar te Juve, numri i mbrojtësve në skuadër përplaset me idenë e një shtese të re: është e vërtetë që Chiellini mund të pensionohet por Bonucci, De Ligt, Demiral dhe Rugani i kthyer nuk lënë vrima të tilla për momentin për të investuar në një qendër tjetër.

Ndër të tjera, do të kishte dy çështje të tjera për t’u zgjidhur. Së pari përqindja në rishitjen e rrëmbyer nga Roma më 2015: nëse Milano shiste Romagnoli për një vlerësim mbi 25 milionë euro, 25% e pjesës që tejkalon ato 25 milionë do të shkonin te Giallorossi. Dhe bashkimi me një lojë fitimesh kapitale (sot Bernardeschi është i vlerësuar për rreth 12 milionë) që do të humbte shumë realitetin ekonomik.

Së dyti, të flasësh për strategjitë e Juvetusit në fillim të Prillit është e palogjikshme, duke qenë se nuk dihet ende nëse Pirlo do të jetë trajner edhe në edicionin 2021/22 apo nëse një tjetër ndryshim i trajnerit mund të sjellë lajme në drejtimin sportiv të Juventusit, duke rivendosur idetë e Paratici (që përfshin këtë ide të shkëmbimit). /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here